Aszófő a Balaton-felvidéken található község, közel a Tihanyi-félszigethez. Az épület műemléki védettség alatt áll, így külön műemléki engedélyt kell kérni bármilyen jellegű felújítás esetén. Jelen átalakítás a pincerészt érinti, a külső homlokzatok csak esztétikai felújítást kapnak, megjelenésükben nem változnak.
A tervezési terület külterületen található a szőlőhegyen. A szomszédos telkeken hasonló léptékű, szintén szőlőtermesztéssel kapcsolatos épületek vannak.
A kis borospince főbejárattal háttal az utcának található, kilátással a Balaton-felvidék romantikus lejtőire.
A meglévő épület két fő részre osztható: egy kis házra, valamint föld alatti pincére. A ház magán viseli a tipikus Balaton-felvidéki jegyeket: vastag terméskő falazat, fehérre meszelt falon apró vakolatminta, nádtetős kialakítás, macskalépcsős oromzat.
A ház egyetlen helyiségből áll, a tetőtér is beépített. A föld alatti pince 2 részből áll, efölött már csak földdomb van. A pince legbelső helyiségében felújítás előtt több hordó tárolására is alkalmas tér volt kialakítva.
A tulajdonos az épületet családi nyaralóként szeretné használni felnőtt gyerekeivel közösen. Az átalakítást ezen igények mentén terveztük meg.. A korábbi tulajdonos már bevezette az épületbe a villanyt, ivóvizet, valamint a szennyvíz-csatornát.
Jelenleg belső pincehelyiség használaton kívül van, a tulajdonos ezt is szeretné bevonni a mindennapi élettérbe.
Az első nádtetős rész változatlan marad, itt csak a villamos vezeték felújítására kerül sor. A pincerészben a korábbi, de nem eredeti belső válaszfalak elbontásra kerülnek, és új kialakításával egy kényelmesebb fürdő, egy kamra, valamint a kettő között egy közlekedő kerül kialakításra.
A középső helyiség egy konyha-étkező lesz. Az átalakítás alapvetően a belső válaszfalak áthelyezését, valamint új padló rétegrend kialakítását érinti. Emellett gépészeti korszerűsítésre is sor kerül, mindezt úgy, hogy a műemléki jellegét megőrizze, a gépészet nyomai ne látszódjanak: fűtés korszerűsítése; légkondi bevezetése tetőtérbe (a pince földfeltöltésében vezetve a vezetékeket); bevilágítás, villany- és vízvezetékek cseréje.
A pince természetes szellőzése egy régebben kialakított szellőzőkürtőkön keresztül valósul meg.
A kürtők külső kialakítása változatlan marad. A természetes megvilágítás szintén két korábbi szellőző átalakításával megoldott. A fény tükrök, prizmák segítségével lesz bevezetve a belső térbe, amelyhez fénytechnikus bevonására is szükség van.
A belső pince terméskőből készült, így a nagyobb esőzésekkor a víz beszivárog a pincefalakon. Ennek megoldására a terméskő boltozat és a földréteg közé bekerült egy drén szivárgó rendszer, ami a földbe beszivárgó vizet egy szikkasztóba vezeti el.
Az épület mellett található még egy szintén nádtetős szaletli is, amit nyári konyhaként szeretnének hasznosítani.
A házból kilépve a szőlőhegy lankáira lehet rálátni, pár méterre a bejárattól már a szabadföldek kezdődnek. A környéken egyre többen hagynak fel a szőlőtermesztéssel, így az egykori szőlőművelésű területek kezdenek szántókká átalakulni, ám ez a kilátás értékéből nem vesz el.
Építészet:
Radev Gergő - felelős építész tervező
Tasnádi Hajnalka - építész tervező
Környezetbarát építőanyagok, technológiák:
meglévő terméskő pince, új rész nem épül
meglévő nádtető felújítása
lélegző, szilikát alapú vakolatok
fényakna természetes bevilágításhoz
2021 Székesfehérvár ~38,26 m2 meglévő összes nettó alapterület
Comments